„Sztuka opiera się na obrazie, więc teatr by żyć musi opierać się na obrazie.”
(Zofia Tomczyk-Watrak)

poniedziałek, 2 maja 2011

"Zjadł grzybka i zdrów jak rybka"

Jan Lenica o Henryku Tomaszewskim:
„Narzucający się nieodpartą siłą wyobraźni, zaskakujący znienacka pomysłami, obdarzony absolutnym «słuchem» kolorystycznym, posiadł wielką wiedzę władania poezją koloru, który stał się odtąd w jego rękach atutem decydującym (…). Tomaszewski żongluje nim z nieprawdopodobną wirtuozerią, podnosząc go niekiedy nawet do roli samoistnego elementu w plakacie. Tomaszewski nie rezygnuje z żadnych środków stojących do dyspozycji współczesnego plastyka. W człowieku, do którego przemawia, chce poruszyć wszelkie struny, chce przemawiać równie silnie do jego intelektu, uczucia, wyobraźni.”

Henryk Tomaszewski, jeden z najbardziej znanych polskich grafików przez wiele lat był związany z Teatrem Dramatycznym. Jego projekty wyróżnia zamiłowanie do prostoty, wyrafinowana kreska i brak jednoznaczności symbolicznej. Tu tworzył jedne ze swoich najwybitniejszych dzieł. Przede wszystkim plakat do Hadriana VII wyróżniony złotym medalem na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie w 1970 roku, a także do Króla Edypa, Nosorożca, Hamleta czy Dobrego człowieka z Seczuanu. Wszystkie oscylują między aluzją a niedopowiedzeniem, wprowadzając nas w ulotny, efemeryczny świat teatru.

Henryk Tomaszewski, Dobry człowiek z Seczuanu, 1956

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 17 plakatów zaprojektowanych przez Henryka Tomaszewskiego dla Teatru Dramatycznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz