„Sztuka opiera się na obrazie, więc teatr by żyć musi opierać się na obrazie.”
(Zofia Tomczyk-Watrak)

wtorek, 15 lutego 2011

Pamięć. Plac Defilad

Od początku naszej obecności w Teatrze Dramatycznym próbujemy zmierzyć się z miejscem, w jakim przyszło nam działać – z obciążoną historią i pełną tajemnic przestrzenią pomieszczeń, magazynów, zakamarków, niekończących się korytarzy, sal kolumnowych, a nawet miejsc o pierwotnie politycznym przeznaczeniu jak Loża Stalina.

W projekcie PAMIĘĆ. PLAC DEFILAD badamy aurę historyczności, absurdalności, utopijności i poetyckości przestrzeni, w której Teatr Dramatyczny się znajduje – Pałacu Kultury i Nauki. Za pomocą zdarzeń na pograniczu sztuki i działania społecznego podejmujemy grę z tym „zżartym przez grzyb i pleśń starym szaletem na środkowoeuropejskim rozdrożu” (Konwicki) i chcemy otworzyć dyskusję na temat naszej historii i tożsamości.

Autorki projektu: Dorota Sajewska, Katarzyna Szustow

PAMIĘĆ. PLAC DEFILAD #1: Alternatywny Kongres Kultury (12/13 grudnia 2009)
W 28. rocznicę przerwania przez wybuch stanu wojennego Kongresu Kultury odbywającego się wówczas w Teatrze Dramatycznym.

PAMIĘĆ. PLAC DEFILAD #2: 50 lat Kartoteki (26–28 marca 2010)
W 50. rocznicę prapremiery Kartoteki Tadeusza Różewicza w reżyserii Wandy Laskowskiej.

PAMIĘĆ. PLAC DEFILAD #3: Dramaturgia plakatu
(15 kwietnia – 19 czerwca 2011)
Wystawa plakatów Teatru Dramatycznego od czasu Teatru Wojska Polskiego po Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka w Muzeum Plakatu w Wilanowie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz