„Sztuka opiera się na obrazie, więc teatr by żyć musi opierać się na obrazie.”
(Zofia Tomczyk-Watrak)

czwartek, 24 lutego 2011

Wesele

Teatr Dramatyczny, do 1957 roku funkcjonujący jeszcze jako Teatr Domu Wojska Polskiego, w 1955 roku rozpoczął swoją działalność w nowej siedzibie – Pałacu Kultury i Nauki – Weselem Stanisława Wyspiańskiego.
Był to już drugi raz kiedy, zespół Teatru Domu Wojska Polskiego podjął się wystawienia Wesela. Za pierwszym razem, w przedstawieniu z 1944 roku, Jan Świderski zagrał Pana Młodego, jedenaście lat później, w inscenizacji warszawskiej wcielił się w Poetę. Od jednego Wesela do drugiego wiele się zmieniło, jednak pewne rzeczy zostały niezmienne – zarówno w 1944 roku, jak i w 1955 spektakl zapowiadał ten sam plakat autorstwa Henryka Tomaszewskiego. Stanowi on przykład wczesnej twórczości artysty, charakteryzującej się przemyślaną typograficzną strukturą. Widoczne inspiracje sztuką ludową są nawiązaniem do klimatu scenografii autorstwa wybitnego artysty Andrzeja Pronaszki.
Twórcy spektaklu chcieli, by był on polityczną i społeczną diagnozą państwa. Jednak publiczność odebrała to zupełnie inaczej: najważniejsze było dla niej, że Wesele w ogóle się gra. „Wyspiański był odbierany sensualnie a nie intelektualnie” pisała Joanna Krakowska. Tomaszewski i Pronaszko zapewne się do tego przyczynili.


Na wystawie zostanie zaprezentowany plakat Wesele Henryka Tomaszewskiego oraz zdjęcia scenografii autorstwa Andrzeja Pronaszki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz